Po czym poznać rzetelną stację kontroli pojazdów?

Okazuje się, że nawet milion pojazdów może jeździć po polskich drogach bez ważnego przeglądu technicznego. Tyle samo posiada w dowodzie rejestracyjnym niezbędną pieczątkę, ale auta te posiadają wady, które powinny być natychmiast naprawione, bo stanowią realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała niedawno raport, zgodnie z którym nie wszystkie stacje kontroli pojazdów działają, jak należy. Okazuje się, że w wielu przypadkach specjaliści nie przykładają się do kontroli, „przymykają oko” na różnego rodzaju usterki. Bardzo często to sami diagności są niedouczeni i nie potrafią przeprowadzić rzetelnie badania.

Zarówno osobom prowadzącym stację kontroli pojazdów, jak i właścicielom aut powinno zależeć na przeprowadzeniu badań na należytym poziomie. Chodzi tu przecież o nasze bezpieczeństwo. Nawet mała wada pojazdu może być bezpośrednią przyczyną wypadku.

Dobra stacja kontroli pojazdów na Ursynowie

W Polsce działa blisko 5 tysięcy stacji kontroli pojazdów. Nie ma znaczenia czy to stacja kontroli pojazdów w Warszawie, a może w Gdańsku czy jakimś małym mieście naszego kraju. W każdym takim obiekcie muszą pracować doświadczeni diagności, a sam punkt musi być odpowiednio wyposażony.

Wybierając stację kontroli pojazdów, należy przede wszystkim sprawdzić, czy jest ona w ogóle wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzących taką działalność. Podczas ostatnich kontroli okazało się, że nie wszystkie takie obiekty działają legalnie.

Dobrze jest wybierać miejsca, w których klient zostanie obsłużony kompleksowo. Jeśli w aucie zostanie wykryta jakaś wada, warto mieć możliwość jej natychmiastowej naprawy. Idealne są więc stacje, przy których działa też profesjonalny serwis i warsztat.

Nie szukajmy punktu, w którym otrzymamy pieczątkę potwierdzającą odbycie przeglądu bez właściwej kontroli auta. Jeśli jesteśmy świadomi wady pojazdu, lepiej jest ją zniwelować niż udawać, że samochód jest w pełni sprawny. Profesjonalni diagności nie „przymkną oka” na najmniejsze uchybienia, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wartościowa kontrola techniczna samochodu to taka, podczas której diagnosta wyjaśni właścicielowi pojazdu wszelkie zagadnienia, jakie wiążą się ze stanem auta. Podpowie, co należy naprawić i jakim sposobem. Diagnosta powinien być skrupulatny i posługiwać się nowoczesnym sprzętem. Pamiętajmy, że przegląd techniczny auta odbywa się raz w roku. Wydatek dokładnie 98 złotych nie jest duży, jeśli pod uwagę weźmiemy ewentualne naprawy pojazdu w wyniku postępujących usterek.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *