Opłata rejestracyjna za motocykl – ile kosztuje i gdzie należy ją uiścić?

Kupujesz nowy motocykl i nie wiesz, na jakie koszty będziesz narażony w tym przypadku? Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jako nowego nabywcy pojazdu jest jego zarejestrowanie. Standardowo jest na to 30 dni od czasu nabycia motocykla lub jakiegokolwiek innego pojazdu. Musisz bezwzględnie w tym czasie dopełnić wszystkich urzędowych formalności. Jak wygląda procedura rejestracji motocykla w Polsce? Podpowiadamy!

Rejestracja motocykla w Polsce – krok po kroku

Po zakupie pojazdu (w tym przypadku motocykla dowolnego typu), musisz dokonać jego rejestracji/przerejestrowania. Potrzebujesz do tego kilku ważnych dokumentów, które powinieneś otrzymać od sprzedawcy. To przede wszystkim:

  • oryginał umowy zakupu pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • aktualna polisa OC,
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód rejestracyjny,
  • swój dowód osobisty.

To podstawowe dokumenty i elementy, jakich potrzebujesz, aby zarejestrować kupiony motocykl w urzędzie komunikacyjnym. Rejestracji motocykla nie musisz dokonywać osobiście. Może to zrobić inna osoba, dla której wydasz odpowiednie pozwolenie. Jeśli pełnomocnictwo udzielone jest dla osoby niespokrewnionej – opłata w tym przypadku wyniesie 17 złotych. Warto też odpowiednio wcześnie przygotować gotowy wniosek o rejestrację pojazdu – to znacznie przyśpieszy cały proces rejestracji i dopełnienia formalności urzędowych.

Ile kosztuje zarejestrowanie motocykla? Opłata rejestracyjna za motocykl

Rejestracja motocykla zakupionego w Polsce to niewielki wydatek. Za nowe tablice rejestracyjne zapłacisz dokładnie 40,50 złotych, natomiast nowy dowód rejestracyjny to 54,50 złotych. Oprócz tego, musisz też opłacić nalepkę legalizacyjną – co spowoduje, że ostateczne koszty rejestracji to równo 107,50 złotych. Tak kwota bierze się także stąd, iż urząd nalicza tzw. opłatę fiskalną w wysokości 2% całej należnej kwoty za rejestrację motocykla. Ogólnie rzecz biorąc opłaca rejestracyjna za motocykl nie jest duża, ale zawsze warto odpowiednio przygotować się do procesu rejestracji, gdyż ten często jest naprawdę frustrujący.

Zobacz również: