Kiedy wymieniamy opony w motocyklu?

Podróżujesz na co dzień motocyklem? A może to tylko Twoja pasja i jeździsz nim okazjonalnie? Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy i jednocześnie komfort prowadzenia pojazdu w każdych warunkach na drodze, koniecznie dowiedz się, kiedy wymieniamy opony w motocyklu. To kwestia, która poruszana jest bardzo często na forach motocyklowych przez osoby poruszające się na dwóch kołach. Sprawdź krótki poradnik i dowiedz się, kiedy należy wymienić opony w motocyklu.

Wymiana opon motocyklowych – jak rozpoznać zużycie opony? Kiedy je wymienić?

Jest kilka sposobów, aby rozpoznać, czy dana opona motocyklowa nadaje się już do wymiany, czy też nie. Pierwszą oznaką nadmiernego zużycia jest brak bieżnika na opinie. Dokładnie obejrzyj środek opony, gdyż to właśnie tam bieżnik znika najszybciej. Jeśli ten jest praktycznie niewidoczny – oznacza to, że opona nadaje się do natychmiastowej wymiany! Kolejnym aspektem jest wiek opony. Na pewno wiesz, że im starsza guma, tym szybciej traci swoje właściwości jezdne. W przypadku motocykli zaleca się, aby guma na oponach nie była starsza niż 2 lata. Zanim kupisz nowe opony, koniecznie sprawdź ich DOT, czyli termin produkcji.

Opony motocyklowe wymieniaj też zawsze wtedy, kiedy te ulegną uszkodzeniu np. przebiciu. W przypadku motocykli reperowanie opon jest wręcz niewskazane, gdyż wpływa bezpośrednio na pogorszenie ich właściwości jezdnych, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do rozerwania gumy – co w skutkach byłoby naprawdę nieprzyjemne.

Dlaczego należy wymieniać opony motocyklowe zgodnie z zaleceniami?

Regularna i terminowa wymiana opon w motocyklu to podstawa, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Warto też dodać, że tylna opona najczęściej zużywa się szybciej, aniżeli przednia. Głównie z tego względu możesz zdecydować się na wymianę tylko jednej gumy, choć zawsze wcześniej sprawdź stan oraz wiek ogumienia z przodu motocykla. Uwaga! Tylko dobrej jakości opony motocyklowe są gwarancją przyczepności, a co za tym idzie bezpieczeństwa na drodze!

Zobacz również: