Sprowadzanie pojazdów mechanicznych z zagranicy do Polski stało się niezwykle popularne – zarówno jeśli chodzi o samochody, jak i motocykle. Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu pojazdu za granicą i jego sprowadzenia do Polski? Oto krótki poradnik, który pomoże Ci przebrnąć przez wszystkie formalności urzędowe.
Sprowadzanie motocykla z zagranicy – najważniejsze informacje
Jeśli decydujesz się na sprowadzenie motocykla z zagranicy, koniecznie weź pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim sprawdź historię pojazdu. Potrzebujesz do tego takich danych, jak:
- numer rejestracyjny,
- numer VIN,
- datę pierwszej rejestracji.
Historię pojazdu bez problemu sprawdzisz na stronie rządowej. W ten sposób sprawdzisz tylko historię motocykli z niektórych krajów należących do UE. Jeśli masz motocykl z Hiszpanii, Belgi, Szwecji lub Norwegii – do analizy informacji wykorzystaj bazę CARFAX. Dobrym źródłem informacji o motocyklach jest baza AutoDNA, która obejmuje pojazdy z takich krajów, jak: Belgia, Francja, Niemcy, Litwa, Słowenia, Łotwa, Szwajcaria, Czechy i wiele innych.
Na co uważać, sprowadzając motocykl z zagranicy?
Zanim kupisz motocykl z zagranicy, koniecznie dowiedz się, czy sprzedający ma pełne prawa do motocykla oraz jest w stanie przekazać Ci komplet niezbędnych dokumentów. Oczywiście dokładne przepisy i dokumentację pojazdów w danym kraju zawsze warto wcześniej sprawdzić w internecie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, o jakie dokumenty upomnieć się na etapie podpisywania umowy.
Pamiętaj, że sprowadzenie motocykla z zagranicy to często wysokie koszty – szczegolnie jeśli chodzi o sprowadzanie pojazdów ze Stanów Zjednoczonych. Na terenie Europy np. do Niemiec, możesz wybrać się po nowo zakupiony sprzęt nawet własną przyczepką. Uwaga! Kiedy sprowadzasz motocykl do Polski, będziesz zobowiązany do opłacenia podatku w wysokości 23% jego wartości. Na uiszczenie płatności w US masz 14 dni od czasu zakupu pojazdu.
Przed sprowadzeniem motocykla np. z Anglii, sprawdź też, czy ten nie ma akcesoryjnych lamp np. bez kierunkowskazów. W takim przypadku konieczne będzie dostosowanie motocykla do polskich przepisów. W przeciwnym razie ten nie przejdzie przeglądu technicznego, który jest podstawą pozwalającą na legalne zarejestrowanie nowo sprowadzonego motocykla do Polski.
Zobacz również:
- Kiedy wymieniamy opony w motocyklu?
- Co to są ekrany akustyczne i jaką pełnią one funkcje?
- Koła do dużych obciążeń – jakie produkty wybrać do magazynu?
- Nowe Ferrari FXX K
- Ferrari F12tdf
- Gdzie kupić ozonator do pojazdów?
- Opłata rejestracyjna za motocykl – ile kosztuje i gdzie należy ją uiścić?
- Czy na badaniu technicznym auta sprawdzany jest przebieg?
- Jaguar XF