Co to są ekrany akustyczne i jaką pełnią one funkcje?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat powstało wiele tras ekspresowych i autostrad. Aby odgrodzić je od ruchu pieszego oraz zapewnić ciszę mieszkańcom mieszkającym obok, odgradza się trasy specjalnymi ekranami akustycznymi.

Z czego zbudowane są ekrany akustyczne?

Ekrany akustyczne (inaczej dźwiękochłonne) to ustawiona przeszkoda pomiędzy drogą, która jest źródłem hałasu, a obszarem, który chcemy odizolować od niego.

Przy budowie ekranów ważna jest przede wszystkim ich wysokość, długość i usytuowanie względem źródła hałasu. Istotną kwestią jest też materiał – musi być dźwiękochłonny oraz odporny na pogodę i spaliny, które szybko się osadzają.

Drogowe ekrany akustyczne wykonuje się z płyt szklanych (głównie ze szkła akrylowego i poliwęglanów), betonu, czasami drewna i ceramiki. Są też takie ekrany zbudowane ze specjalnych kaset akustycznych, które wypełnione są watą mineralną umieszczoną między stalowymi siatkami.

Aby utrzymać ekrany w dobrym stanie, niezbędne jest regularne mycie ekranów akustycznych. Warszawa jest miejscem, w którym najczęściej wykonywane są takie roboty, gdyż przez to miasto przechodzi dużo dróg krajowych, które wybudowane zostały w pobliżu osiedli. 

Jak można poprawić wygląd ekranów akustycznych i jakie są dla nich alternatywy?

Ekrany są niezwykle skuteczne, jednakże ich wygląd jest mało estetyczny. Można je jednak dostosować do otoczenia poprzez sadzenie winorośli lub innych roślin. Po stronach mieszkaniowych można też zamontować klatki dla ptaków oraz posadzić drzewa.

Rozwiązaniem stosowanym zamiast ekranów są tunele podziemne. Jego główną zaletą jest to, że nie wpływa wizualnie na otoczenie. Jest to jednak droższy wybór i nie wszędzie można go zastosować. 

Szpalery drzew są rozwiązaniem na pewno najładniejszym i najbardziej ekologicznym. Pod względem ochrony akustycznej jednak słabo się sprawdzają. Mogą jednak służyć jako “zasłona” ekranów od strony mieszkalnej. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *