Czy na badaniu technicznym auta sprawdzany jest przebieg?

Czy wiesz, że „drogówka” jest dzisiaj uprawniona do sprawdzania przebiegu auta podczas rutynowej kontroli? Okazuje się, że właściciele pojazdów mechanicznych nagminnie zmniejszają licznik kilometrów, dzięki czemu w oficjalnych dokumentach, które są niezbędne na przykład podczas sprzedaży samochodu, tego rodzaju dane stają się o wiele bardziej korzystne. Kierowcom, którzy dopuścili się celowego zmniejszania przebiegu auta, grozi surowy mandat.

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie artykule, przebieg zawsze jest sprawdzany na badaniu technicznym auta i taki obowiązek ma każda stacja kontroli pojazdów. Warszawa, Gdańsk, Kraków, miasto jest tutaj nieistotne, bo przepisy polskiego prawa obowiązują takie same bez względu na lokalizację.

Dane dotyczące przebiegu aktualizowane są raz w roku, bo właśnie w takiej ilości należy odbywać badanie techniczne. Jeśli „drogówka” podejmie się weryfikacji licznika podczas kontroli na drodze, a dane te będą zaniżone, właściciel pojazdu mechanicznego będzie miał spore problemy. Nowe obowiązki policjantów z „drogówki” mają zapobiec fałszowaniu danych o samochodzie, a tym samym zabezpieczyć interesy między innymi kolejnych nabywców samochodu. Wiadomo przecież, że auto z mniejszym przebiegiem jest mniej eksploatowane, a więc może być w lepszym stanie technicznym.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *