Serwis klimatyzacji samochodowych — jak przebiega?

Serwis klimatyzacji samochodowych wbrew pozorom nie jest tak mocno skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Warto wiedzieć, że klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego serwisowania oraz przeglądów – przynajmniej raz do roku. Dzięki temu układ zachowuje swoją maksymalną sprawność przez długi czas i nie generuje wysokich kosztów. Co ważne, nieserwisowana klimatyzacja samochodowa może doprowadzić finalnie do uszkodzenia sprężarki, a w niektórych pojazdach jej wymiana na nową to wydatek nawet do kilku tysięcy złotych. Dlatego regularna konserwacja układu klimatyzacji jest tak istotna.

 

Nigdy nie powinno się mylić serwisu od przeglądu technicznego układu klimatyzacji. W przypadku przeglądu, osoba zajmująca się tym zadaniem przeanalizuje czy system działa prawidłowo, a w układzie jest generowane właściwe ciśnienie. Jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości, wystarczająca jest wymiana filtra kabinowego, odgrzybianie oraz ewentualne nabicie klimatyzacji. Cena w tym przypadku zależy od ilości czynnika oraz kosztu jego zakupu. Samo nabicie to najczęściej maksymalne kilkaset złotych.

stacja_kontroli_pojazdow_mokotow

Naprawa klimatyzacji samochodowej – krok po kroku

Naprawa klimatyzacji samochodowej w serwisie wymaga przede wszystkim dokładnej diagnostyki układu. Jeśli klimatyzacja nie chłodzi latem, może okazać się, że w układzie są nieszczelności, przez które uciekł cały czynnik chłodzący. W takich sytuacjach należy zlokalizować wycieki, wymienić uszkodzone podzespoły oraz zrealizować nabicie klimatyzacji. Cena naprawy układu może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – w razie uszkodzenia kosztowniejszych części jak np. sprężarki.

 

Warto też dodać, że naprawa klimatyzacji samochodowej obejmuje także diagnostykę komputerową, szczególnie jeśli pojazd jest wyposażony w automatyczną klimę. Specjalista podłącza tester diagnostyczny do układu, a następnie odczytuje ewentualne błędy w działaniu klimatyzacji, np. nagły spadek ciśnienia w układzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *