Czy można wziąć leasing na motocykl?

Uwielbiasz motocykle? Chcesz kupić nowy sprzęt, ale brakuje Ci środków na ten cel? Na szczęście dealerzy zajmujący się sprzedażą motocykli pozwalają na sfinansowanie zakupu nowoczesnego sprzętu. Z pomocą w tej kwestii przychodzi leasing na motocykle, który w wyniku podpisania umowy z instytucją finansującą pozwoli Ci na użytkowanie motocykla, a także włączenie go w koszty firmowe na określonych zasadach.

Zasada, na jakiej działa leasing na motocykle jest prosta. Wystarczy, że wybierzesz pojazd, który najbardziej przykuwa Twoją uwagę i złożysz wniosek o przyznanie finansowania. Na leasing możesz zdecydować się jako przedsiębiorca, właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej lub członek zarządu spółki. Warto też dodać, że z leasingów zgodnie z przepisami mogą korzystać też osoby fizyczne – choć tu dostępna jest też inna forma finansowania np. najem długoterminowy lub kredyt w formie leasingu konsumenckiego.

Na czym polega leasing na motocykl?

Usługi takie, jak leasing na motocykl pozwalają na sfinansowanie zakupu pojazdu na ściśle określonych warunkach. Banki najczęściej wymagają, aby przed rozpoczęciem finansowania wnieść jakikolwiek wkład własny w zakup pojazdu – najczęściej są to kwoty rzędu 5-10% wartości motocykla. Warto też dodać, że leasingobiorca motocykla ma prawo do wykupu pojazdu po zakończeniu trwania umowy leasingowej lub może go zwrócić do dealera, biorąc jednocześnie nowszy model motocykla na kolejną umowę leasingową.

Po podpisaniu umowy na leasing na motocykle jako podatnik VAT możesz odliczyć 100% lub 50% podatku – zależnie od tego czy korzystasz z pojazdu wyłącznie w celach służbowych czy może też prywatnie. Co ciekawe, wszelkie wydatki eksploatacyjne, jak np. naprawy w warsztacie odliczysz w tym przypadku od kosztów uzyskania przychodu. To samo tyczy się odsetkowej raty leasingowej i kosztów ubezpieczenia motocykla. Podsumowując – leasing na motocykle to dobra opcja, aby mieć możliwość korzystania z nowego motocykla bez konieczności posiadania sporej gotówki na jego zakup – w przypadku nowoczesnych motocykli to kwoty rzędu nawet 100 tys. złotych.